Българският парламент руска собственост ли е?

Българският парламент руска собственост ли е? Този въпрос задава известният блогър и „фейсбукар” Георги Георгиев в своеобразно „отворено писмо” до българския премиер Бойко Борисов.

Писмото е „своеобразно”, защото обикновено такива писма поставят въпроси и очакват отговор. В случая авторът му сам дава отговор на някои от въпросите, които поставя и те могат да се разглеждат и като своебразно желание да се помогне в този труден момент на България и на българското правителство. „Своеобразно” е също така това писмо, защото не спестява и някои по-пиперливи думи и изрази, но това в нашите географски ширини е напъно нормално, още повече, че и българският премиер не е чужд на оригиналното словотворчество. В случая обаче е важно, че един гражданин  споделя открито с премиера на страната това което мисли по един изключително важен въпрос. Споделя откровено истината такава, каквато я вижда и разбира. Защото само ако си казваме „кривиците”, както ни съветва някога и Васил Левски, ще можем да продължим и заедно, и успешно, напред. Но ето и „писмото” на Георги Георгиев:

141211210850-460x325
Бойко Борисов и Ангела Меркел

„Г-н Борисов, може би нямате време за незначителни неща, докато режете лентите,  за да отговорите на несъществени въпроси, но ми се ще да отчетете пред българското общество какво сториха по въпроса двете Ви правителства и

защо България продължава да плаща най-скъпия руски газ?

Има ли съпротива, има ли саботажи, има ли политици, лобисти и политически структури, които работят против българските национални интереси?! И понеже всички знаем отговора – посочете ги! Докажете, че сте Министър-председател на независима България, а не генерал-губернатор на Задунайская губерния.

Китай вече има над 10 терминала за втечнен газ.

photo_verybig_1531574
Бойко Борисов и Ли Къцян

Дори през 2015 г. там се построи и първият частен терминал. В световен мащаб доставките на втечнен газ бележат ежегоден ръст от 8 %. Тенденцията е стабилна и ще се запази до 2020 г. Прогнозите сочат, че до 20 години 75 % от доставките ще са чрез втечнен газ. Дори Катар построи инсталации за втечняване, за да избегне несигурността и зависимостта от газопроводи.

Русия инвестира безумни милиарди в газопровода „Силата на Сибир“, за да има достъп до китайския пазар, който продължава да расте. Но!

Наскоро в Австралия откриха най-голямото шистово находище в света, а северна Америка вече се превърна в износител.

Русия буквално изу гащите пред Китай при подписване на договора за „Силата на Сибир“ и какъв ще е икономическия ефект, е ясно отсега.

Как стоят нещата тук.

България продължава да плаща най-скъпия руски газ в Европа

и цели сектори от икономиката ни колабират заради неконкурентност. В Гърция има един терминал, планирани са още два.

В средиземно море край Израел се откриха две огромни находища – Тамар – 450 000 000 000 куб. м. и Левиатан – 800 000 000 000 куб. м. и Израел също влезе в клуба на сериозните играчи на газовия пазар. Дори Газпром се опита да сключи още през 2013 г. договор за дистрибуция от находището Тамар. Е, уйдурмата се разтури в последния момент.

zx450y250_2295043
Бойко Борисов и Владимир Путин

Миналата година италианска компания откри най-голямото газово находище в Средиземно море – в териториални води на Египет – над 1 200 000 000 000 куб. м. и Египет и Италия започват съвместната му разработка.

Полша, която се превърна вече в една от водещите икономики в ЕС, завърши строителството на огромен терминал за втечнен газ на стойност 1 млрд. евро край Швиноуишче.

Още през февруари 2014 г.от Южна Корея към Литва отплува плаващ терминал на стойност 300 млн. долара. Литовците го кръстиха „Независимост“.

Това не е боен кораб, но Литва го използва много по-ефективно, отколкото Русия своя единствен самолетоносач. Това оръжие позволи на Литва да свали цените на руския газ с близо 30 %. За литовците това е символ на по-ефективно икономическо оръжие срещу Русия, отколкото всеки военен кораб. Дори името на кораба говори само по себе си – „Независимост“.

Къде сме ние, г-н Борисов?!

bokluka
Бойко Борисов и Ахмед Давутоглу

Какво направи през цялото това време и първото Ви правителство и днешното?! Защо България продължава да плаща най-скъпия руски газ?! Защо цели сектори от икономиката ни колабират, а други отдавна фалираха?! Защо хората продължават да свалят радиатори, а през монопола на Газпром в посока Кремъл продължават да изтичат милиарди и милиарди ежегодно?! По най-високите цени!!!

Питам, с ясното съзнание, че над 30% от българската икономика се намира в ръцете на руския империализъм, че най-големият производител на най-скъпия ток от ВЕИ в микса отново е руска фирма, че телекоми и аптечни вериги са руска собственост, че ДПС също е руска собственост, да не споменавам Атака и БСП…

Питам – българският парламент руска собственост ли е?

А за монопола на Лукойл да не питам, че ми причернява пред очите…”

Това са въпросите, които задава Георги Георгиев. Едва ли премиерът ще отговори. Неговият отговор това е неговата политика. 

2 thoughts on “Българският парламент руска собственост ли е?

  • януари 12, 2016 at 1:28 am
    Permalink

    А защо Георгиев счита, че някой ние длъжен да ни продава евтин газ? Затова, че при Косовската инвазия не дадохме на руснаците да пратят десантна част в Прищина ли /може би това щеше да спомогне за федерализация на Косово и по този начин – за съхранение интересите на българското малцинство там и щеше да е открита възможност за компенсиране на Македония след вероятен „развод“ с албанците и оттам – за развързани ръце на държавата ни за федериране с братята край Вардар, което сега е абсолютно невъзможно поради превръщането и на Македония, и на Косово, в непотопяеми американски самолетоносачи/? Затова, че влязохме в НАТО и настанихме 4 безплатни американски бази тук, насочени срещу руснаците? Заради провалените „Белене“, „Козлодуй“, „Бургас-Александруполис“? Заради посещението на Вигенин при украинската хунта? Заради санкциите, които нашите „министри“ – американски марионетки поддържат въпреки ограмните загуби за туризма и селското ни стопанство?Две държави в близкото ни обкръжение имат потенциала – и технически, и психологически – да изкарат армия не само с авиация, но и с пехотно присъствие – Турция и Русия. Турция има тук огромно малцинство и не крие плановете си да го използва за възраждане на нова форма на Османската империя – вижте книгата на Давутоолу. Коя друга сила остава?! Затова питам – отговаря ли на БЪЛГАРСКИЯ /американският или германският не ме интересуват въобще/ национален интерес да се караме с руснаците? САЩ имат специални военни договори само с Израел, Саудитска Арабия и Турция – познайте биха ли се противопоставили на султан Ердоан с реални средства /не говоря за декларации, мижави санкции или даже демонстративни бомбардировки – което, ясно е, няма да стане!/ Останалите ни натовски „съюзници“ може и да пратят по един кораб да се повърти в Бяло море, защото в Черно няма да ги пуснат, ако шефовете на НАТО позволят дори и това. БЪЛГАРСКИЯТ / А, НЕ РУСКИЯТ , който също не ме интересува/ НАЦИОНАЛЕН ИНТЕРЕС Е ДА ИМАМЕ ОТЛИЧНИ ОТНОШЕНИЯ С РУСИЯ, ОСТАВАЙКИ В ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ. Който не споделя това, е фактически ислямист или туркофил.

    Reply
    • януари 12, 2016 at 6:58 am
      Permalink

      Следователно ние много сме „специалисти“ по „грешките“ на „американската политика“, на „турската“, „натовската“, но приемаме да имаме „отлични отношения“ с Русия без забележки, без значение каква е властта там, какви са нейните планове спрямо нас и Европа, без значение, че самите руснаци бягат от Русия заради нейната политика – вътрешна и външна, самата руска интелигенция е против политиката на Владимир Путин, а режимът в Москва възражда управленски практики от имперско и съветско време. Впрочем не Турция,а Русия бе държавата, която нападна и отне територия от свой „християнски“ съсед. И направи това, защото този съсед –Украйна не бе член нито на ЕС, нито на НАТО. Историята е доказала многократно, че в Европа и у нас е спокойно, когото Русия стои по-далеч от Балканите. Заставането в разкрачено положение между нормалния свят на западните държави и ненормалният на Русия, обрича България на мафиотско управление и национална трагедия. Още по-цинично е да ползваш благата на европейската демокрация(включително и европейските пари) и да хулиш Европа, като правиш мили очи на антиевропейска Русия, която не спира да рекетира България с високите цени на горивата и с огромни корупционни афери като тази с КТБ, където солиден процент от капитала се оказа руски и свързан с руски фирми.

      Reply

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *